www.1dhtrzcianka.fora.pl
 
Szukanie zaawansowane
   
 
Home Rejestracja FAQ Użytkownicy Grupy Galerie  
 
 

Forum www.1dhtrzcianka.fora.pl Strona Główna Rajdy/Zloty/Biwaki 100- lecie harcerstwa KRAKÓW 2010
Wyświetl posty z ostatnich:   
       
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

Nie 22:03, 07 Mar 2010
Autor Wiadomość
Dh.Struna




Dołączył: 24 Lis 2007
Posty: 82
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Trzcianka

Temat postu: 100- lecie harcerstwa KRAKÓW 2010

ZADANIA DO WYKONANIA

Krok 2: 1921-1930 - Gotowi do czynu

Rok 1921 zapoczątkowany Zjazdem Walnym otworzył nową epokę w rozwoju harcerstwa, epokę pracy pokojowej, na właściwych zasadach metody Baden-Powella opartej, mającej na celu przede wszystkim wychowanie przyszłego obywatela kraju. Wychowaniem przez czyn, drogą przygotowania do życia praktycznego, z silnym naciskiem na sprawności, z podkreśleniem większego stosowania wszelkiego rodzaju sportów, gier oraz zwiększenia ilości obozów i wycieczek.

W. Błażejewski, Historia harcerstwa polskiego

Zadanie
Sprawdźcie swoją gotowość do działania, postarajcie się doskonalić własne umysły i ciała.


Propozycje dla harcerzy starszych:
- aby sprawdzić swoją gotowość, dokonajcie przeglądu sprzętu obozowego (w magazynie drużyny, szczepu, hufca) i koniecznych jego napraw oraz konserwacji,
- podejmijcie wyzwania silnej woli; niech każdy w drużynie wybierze dla siebie próbę, dzięki której udoskonali jakąś cechę swojego charakteru,
- przygotujcie turniej sprawności intelektualnej, zmierzcie się w zagadkach logicznych, zadaniach na spostrzegawczość itp.

Krok 4: 1940-1950 - Czas bohaterów

Wszystkie N-y, sabotaże, dywersje, wywiady - to nic innego, jak środek wychowania człowieka. To po prostu technika harcerska owych czasów. Przecież nie mogliśmy podczas wojny uczyć kucharstwa i budowania mostków na strumykach. Myśmy braterstwa i służby uczyli się, wysadzając mosty i walcząc. Lecz gdy tak się rozumie służbę harcerską, śmiesznym jest patrzeć na harcerzy tego okresu jak na fachowców kredy piszącej na murze czy pistoletu, jak na fachowców konspiracji. To wszystko była nasza technika, tak jak techniką dziś winny być wszystkie służby odbudowy. Istotą był człowiek, o wychowanie którego chodziło.
S. Broniewski, Szare Szeregi. Notatka historyczna o pracy harcerstwa w czasie okupacji niemieckiej

Zadanie
Odszukajcie w swoim środowisku harcerskich bohaterów, zarówno czasów walki, jak i tych, którzy zasłużyli się w czasach pokoju. Poznajcie bliżej ich życie i dzieło.

Propozycje dla harcerzy starszych:
- w czasie wojny było jasne, kto jest wrogiem, dzisiaj niekiedy musimy przezwyciężać zło, które nie jest takie oczywiste; przeciwstawcie się współczesnym przeciwnościom: nałogom i nietolerancji, zorganizujcie akcję promującą zdrowe i pozytywne zachowania,
- tradycja współczesnej poczty harcerskiej wywodzi się z tradycji harcerskich poczt polowych działających w czasie obu wojen światowych; dowiedzcie się, co teraz wchodzi w zakres tej specjalności w ZHP; podejmijcie zadanie (projekt) z tego zakresu,
- zrealizujcie według własnego scenariusza słuchowisko lub przedstawienie dotyczące wybranej postaci z dziejów harcerstwa ( zaprosimy na przestawienie drużynę z Hufca)
- jeśli drużyna nie ma bohatera (lub chciałaby go zmienić), przeprowadźcie prezentację interesujących postaci i zdecydujcie, czyje imię chcecie zdobywać,


Krok 7: 1971-1980 - Służba sobie i innym

Tę wielką akcję Związek Harcerstwa Polskiego podjął dla uczczenia - przypadającej w 1973 roku - pięćsetnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. (...) W operacji 1001 Frombork - Harcerskim Ruchu Młodzieży o Honorowe Obywatelstwo Fromborka - Miasta Mikołaja Kopernika, uczestniczyli przede wszystkim młodzi fachowcy - harcerze ze szkół zawodowych i przyzakładowych. Harcerze postanowili przywrócić miastu dawną świetność. W hołdzie Kopernikowi - odbudowany i rozbudowany Frombork! W hołdzie Kopernikowi - społeczny czyn tysięcy młodych fachowych rąk! (...) Duża część wyposażenia szkoły, Domu Dziecka i Muzeum Kopernika jest dziełem harcerskich rąk z całej Polski. Wszystkie drużyny harcerskie i zuchowe zbierały „koperniki" - dziesięciozłotówki i przeznaczały je na fundusze Operacji 1001 Frombork. Operacja ta nosiła tytuł „Koperniki dla Fromborka".
Album Operacja 1001 Frombork

Zadanie
Zastanówcie się, jakie społecznie pożyteczne działania możecie możecie podjąć w swoim najbliższym środowisku i co możecie zrobić na większą skalę - dla swojego miasta, województwa, dla Polski, dla świata. Podejmijcie służbę na miarę swoich możliwości.

Propozycje dla harcerzy starszych:

- jeśli wasza drużyna przygotowała wiele ciekawych projektów, podzielcie się doświadczeniami z ich realizacji z innymi, upowszechnijcie je w ciekawej formie, przygotujcie film, prospekt, prezentację wyjaśniającą, jak wykonywać poszczególne elementy projektu,
- znajdźcie w swoim otoczeniu miejsce, które wymaga drobnego remontu i naprawy i którego odnowienie przyczyni się do poprawy wyglądu waszej miejscowości, umożliwi odpoczynek mieszkańcom (np. odnowienie ławek w parku).

Krok 8: 1981-1990 - Silni przeszłością

W harcerstwie niczego nie trzeba tworzyć od nowa. Nie musimy miotać się rozpaczliwie w poszukiwaniu nowych, genialnych rozwiązań. Wystarczy jeszcze raz wydobyć to, co jest uniwersalną istotą istnienia organizacji. Należy przeanalizować nasz dorobek i dostosować go do wymagań współczesności.
M. Miszczuk,"Bratnie Słowo" 1981

Zadanie
Podejmijcie działanie związane z „powrotem do korzeni", czyli odkrywaniem harcerskiej przeszłości.

Propozycje dla harcerzy starszych:
- opracujcie historię drużyny, szczepu lub hufca w dowolnej formie ( w formie drzewa genealogicznego)
- pokaz slajdów z obozów lat 80. i filmów (np. „Czarne stopy"),
- przeprowadźcie sondę wśród harcerzy, instruktorów, osób, które nigdy nimi nie były; dowiedzcie się, co - ich zdaniem - daje harcerstwo, jak wpływa na młodych ludzi, wyniki swoich badań możecie opublikować np. w hufcowej gazecie, w odpowiednim portalu w internecie.


Ostatnio zmieniony przez Dh.Struna dnia Nie 22:04, 07 Mar 2010, w całości zmieniany 1 raz
 
Zobacz profil autora
      Do góry  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


      Do góry  

Strona 1 z 1
Skocz do:  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Avalanche style by What Is Real © 2004
             
Regulamin